Što je Google Tag Manager? Vodič za početnike

Sigurno ste već čuli za Google Tag Manager, ali se i zapitali što je to i treba li vam to. Kratki odgovor – da, Google Tag Manager može vam olakšati život (ili barem web analitiku) i unaprijediti vaše poslovanje. Dugi odgovor slijedi niže.

Za početak najjednostavnije objašnjeno – Google Tag Manager (ili skraćeno GTM) je alat koji nam je Google omogućio i dao na besplatno korištenje, a koristi se kao posrednik i središnje mjesto za postavljanje praćenja posjeta, klikova, oglasa itd. 

Google Analytics i alati za oglašavanje na društvenim mrežama traže od vas da u kod web stranice, ubacite novi kod koji je taj alat izgenerirao. Ako nemate GTM, onda morate ili znati napraviti promjene u kodu, ili imati dobrog web programera. Ali, ako instaliramo GTM, jednostavno možemo dodavati oznake (tags) za praćenje aktivnosti, poput Google Analyticsa, Google Ads, Facebook Piksela ili praćenja konverzija, izravno iz GTM-a, bez diranja koda.

GTM je alat koji dugoročno štedi vrijeme i čini praćenje web stranice puno praktičnijim i učinkovitijim!

Brzi Google Tag Manager rječnik i Q&A

Što je Tag?

Tag je djelić koda vaše web stranice, npr. tracking kodovi, kodovi koji mijenjaju boju gumba ili nešto treće. 

Odgovara na pitanje: Što?

 

Što je trigger?

Kada želite narediti kada da tagovi krenu raditi, treba vam trigger. Trigger je set uvjeta koji mora biti zadovoljen kako bi se tag koji je povezan s tim triggerom aktivirao. 

Odgovara na pitanje: Kada? 

Što je variable?

Varijable su promijenjivi podaci koji se mogu koristiti u triggerima i tagovima. U tagovima se koriste tako da spremaju dinamičke vrijednosti (a mogu biti i konstante, npr. GA4 ID) poput naziva nekog gumba ili URL-a. U triggerima se varijable koriste kao uvjeti koji definiraju kad se tag aktivira. Postoje predefinirane i user defined varijable. Predefinirane nije moguće mijenjati, ali se mogu uključiti i isključiti unutar GTM sučelja. Varijable su podaci koji se šalju prilikom svake aktivacije taga. Stoga, velik set varijabli znači veći “chunk” podataka koji se šalje “negdje” (npr. u GA4). U pravilu nema utjecaja na performanse, ali ako se pretjera, moglo bi imati.

Odgovara na pitanje: Kako (točno)?

tag, trigger i variable

Što je container

Container je skup svih tagova, triggera i varijabli koje ste postavili za svoju web stranicu. 

Zašto je GTM važan za vaše poslovanje?

GTM omogućuje jednostavno upravljanje naprednim analitičkim tagovima, odnosno praćenima radnji bez direktnih intervencija u kodu. Ima mogućnost preciznog praćenja ponašanje korisnika i velike mogućnosti personalizacije. Najvažnije od svega – centralizira upravljanje tagovima i na jasan i pregledan način daje rezultate. To bi trebalo pomoći u boljoj raspodjeli marketinškog budžeta. 

Kako se kreira Google Tag Manager račun?

Prvi korak je naravno posjetiti https://tagmanager.google.com/#/home i prijaviti se na svoj Google račun. Zatim ćete morati imenovati svoj račun, odabrati zemlju i platformu za koju će se koristiti taj GTM račun. Zatim ćete dobiti kodove koje trebate ubaciti na svoju web stranicu, i spremni ste za start!

gtm account

Kako Google Tag Manager surađuje s Google Analyticsom?

Ova dva alata ne rade iste stvari, nisu ovisni jedan o drugome i ne morate ih povezati, ali definitivno najbolje rade zajedno. Budući da je Google Analytics alat koji prikuplja i analizira podatke koje mu GTM (ili neki drugi izvor) poslao, GTM ga zapravo nadopunjuje. Kada GTM pošalje te podatke, GA ih prikupi i prikaže lijep izvještaj – npr. “200 ljudi kliknulo je na taj gumb ovaj tjedan.”

Velik dio izvora, materija i edukacija za GTM su na engleskom jeziku, kao i sučelje GTM-a. Za detaljniji glossary na engleskom jeziku, kao i odlične izvore za učenje, možete posjetiti Analytics Mania. 

Integracija s raznim alatima

Jedna od glavnih prednosti GTM-a je njegova mogućnost integracije alatima poput Google Analytics-a, Facebook Piksel-a i Google Ads-a. To znači da uz pravilno postavljene integracije, možete vidjeti sve važne metrike s različitih platformi, na jednom mjestu. Za planiranje marketinških kampanja, to je kao šalabahter. 

 

Zašto GTM nije jednostavan kako izgleda?

Iako se čini da je Google Tag Manager alat koji uz par postavki može napraviti čuda, te postavke ipak treba znati ispravno postaviti. Za razliku od nekih drugih Google alata, GTM je malo kompleksniji. Istina je da je gotovo pa izbacio potrebu za programerima u analitici, ali i dalje je potrebno barem neko dodatno znanje koji možda neće imati svaki korisnik. Pogotovo onaj koji nema iskustva u digitalnom marketingu i prvi put se susreće s pojmovima kao što su tag, trigger, container itd. 

Npr. ako pogrešno postavite neku oznaku i varijablu, dobivat ćete netočne rezultate. Možda nećete ni prepoznati da su netočni, ili hoćete, ali nećete znati u čemu je greška. U svakom slučaju, neprecizni tagovi imat će direktan (negativan) utjecaj na vašu analitiku, ako se vodite rezultatima GTM-a. 

Praćenje kompleksnih radnji, poput ponašanja korisnika na stranici, zahtijeva napredno znanje. Neke osnovne radnje su jednostavne za pohvatati i već dolaze kao (polu)gotova rješenja u GTM sučelju, ali ako vas zanima nešto specifično, npr. koliko korisnika je kliknulo na povezane proizvode uz proizvod koji kupuju, morat ćete dati malo konkretniju uputu ovom alatu. To i dalje nije programiranje, ali zahtjeva sličnu logiku razmišljanja. 

Upravo zbog tih razloga mnoge tvrtke odlučuju prepustiti implementaciju i upravljanje GTM-om stručnjacima. Nepravilno korištenje, ili izostanak ovog alata, će vas u najboljem slučaju koštati vremena. Ako zapnete, nemojte se ustručavati tražiti pomoć. Za uhodane GTM stručnjake, postavljanje osnovnih postavki za praćenje vama važnih metrika je piece of cake. Nakon što postavite praćenje onoga što vas zanima, preostaje vam samo praćenje rezultata i uredno prezentiranih podataka. Dok ne poželite pratiti novu radnju, ne morate se mučiti s GTM postavkama. 

Kako bi vam digitalna agencija mogla pomoći

S godinama smo se naoružali znanjem, iskustvom i malim, ali pouzdanim timom koji može ponuditi sve što vam treba za start GTM analitike, a i više. Ako ste zapeli, ekipa Virtualne Tvornice može:

  • Definirati ciljeve i ključne metrike koje želite pratiti
  • Postaviti i konfigurirati GTM za vašu web stranicu
  • Implementirati potrebne oznake i osigurati da ispravno funkcioniraju
  • Pratiti i analizirati podatke koji će vam pomoći u donošenju informiranih odluka
  • Osigurati da vaši podaci budu točni, pouzdani i korisni
  • Napraviti ili optimizirati kampanje na temelju dobivenih rezultata 

 

Zaključno o Google Tag Manager-u

Ako želite iskoristiti potencijal Google analitike, svakako bi bilo korisno (možda čak i nužno) pokrenuti svoj GTM račun. Zbog svoje malo kompleksnijeg načina funkcioniranja, mnogi bježe od njega i oslanjaju se isključivo na Google Analytics. To je propušteni potencijal. Za kraj bismo ponovili, GTM može:

  • Uštedjeti vrijeme
  • Pomoći da bolje razumijete svoje korisnike
  • Napraviti detaljnu i specifičnu analizu 
  • Integrirati se s raznim alatima 

Kako bi GTM zaista ispunio svoj potencijal, potrebno je stručno znanje i iskustvo koje možete steći kroz razne online edukacije ili uz pomoć kvalificiranih stručnjaka. Kontaktirajte nas već danas i otkrijte kako GTM može transformirati segment web analitike u vašem poslovanju!