video za društvene mreže

Kako izraditi viralni video za društvene mreže

Zašto je video ključan za uspjeh na društvenim mrežama?

U zadnjih par godina, video za društvene mreže je dobio zasluženi nadimak “kralj sadržaja”. Zasluženo, jer videozapisi privlače značajno veći broj impresija, klikova i dijeljenja od bilo kojeg drugog formata sadržaja. Ako objavljujete već godinama isti tipa sadržaja na društvenim mreža, a angažman korisnika pada, možda je video pravi način da ih razbudite.

Sada su sve društvene mreže dodale neku verziju kratkih videa – Instagram Reels, YouTube Shorts, Facebook Video i prvi među ekipom – TikTok!

Pa pogledajmo od kud početi i kako napraviti dobar video za društvene mreže koji će postati viralan!

Kako snimiti video za društvene mreže

Prvo pitanje za izradu videa za društvene mreže je za koju društvenu mrežu? Nemaju sve platforme iste formate snimanja, ne prolazi isti ton i stil na svim mrežama i vaša ciljana publika nije na svim mrežama. Krenimo od odabira platforme na kojoj ćete objavljivati svoj video content.

Kako odabrati platformu za objavljivanje videa

  • Instagram

Idealna platforma za kratak sadržaj upućen ovisnicima o scrollanju. Atraktivan dizajn, trendovi, popularni sounds i napredne mogućnosti targetiranja ciljane publike čine Instagram jednom od omiljenih platformi u marketing strategijama. Reels, Stories i IGTV pružaju razne opcije za kreativnost i prilagodbu sadržaja. 

  1. Facebook

Facebook za razliku od Instagrama daje malo više pozornosti tekstualnom sadržaju, a manje je važno koliko je vizualno privlačno (ali to nije nebitno). I dalje, videozapisi su najgledanija vrsta sadržaja. Facebook je idealan za videozapise srednje duljine i live prijenose, kao i angažman zajednice gdje su korisnici vrlo aktivni. Ako vam je netko rekao da Facebook umire, sigurno nije pogledao statistiku – čak 3 milijarde korisnika se nalazi na Facebook-u. Nezaobilazan je za dosezanje različitih demografskih skupina.

  1. TikTok

Od TikTok-a je sve krenulo, on je zarazio ostale društvene mreže kratkim, zabavnim i viralnim videima. Iako je prosječna dob korisnika TikTok-a negdje rane devedesete, content koji se tamo stvori se vrlo često kopira i prenosi na druge društvene mreže. Viralni video sadržaji na TikTok-u će kroz par dana završiti na Instagramu, a onda i na Facebooku. TikTok video editing je dosta uznapredovao i može se čak koristiti i kao alat za uređivanje videa, čak i ako ne objavljujete jer mislite da vaša ciljana publika nije tamo. Vertikalni format i kraće trajanje videa su ključni. Više o TikTok-u pišemo ovdje.

  1. YouTube

Do prije koju godinu, YouTube je bio jedini sinonim za internet video materijale i još uvijek je vrlo uspješan u tom području. Osim standardnih videa dužeg trajanja i horizontalnog formata, postoji i opcija YouTube Shorts koja prati vertikalne i brze trendove. YouTube je i dalje idealan za duži, edukativni ili informativni sadržaj, ali Shorts privlače više pregleda i lajkova. Više komentara ostaje na strani dužih videa, ali pregled je pregled 🙂 

  1. LinkedIn

Profesionalna mreža za dijeljenje edukativnog i poslovnog sadržaja. Kao i ostali sadržaj, video isto dolazi u malo profesionalnim, manje šaljivom i kvalitetnijem obliku, ali ipak uz dozu zabave. Video sa savjetima, zanimljivim činjenicama, business idejama i vijestima odlično prolaze. Čak i na LinkedInu, video objave dobivaju do 5 puta veći angažman od objava koje imaju samo sliku i tekst. 

  • Pinterest, Snapchat, X (Twitter), Twitch, BeReal…

Iako se o ovim društvenim mrežama manje priča i rjeđe su uključene u marketinške planove, za neke industrije mogu se pokazati vrlo korisnima. Zato su i one uključile neku vrstu video objave, koja i tamo pokazuje veliki uspjeh. Nemojte ih podcijeniti. Na tim mrežama je konkurencija manja, a korisnici koji vas pronađu su više zainteresirani za vaš sadržaj. 

Formati 

Ovisno o branši, do čak 80% pregleda dolazi s mobilnih uređaja, a samo 20% s desktopa. Zato se i digitalne platforme tome prilagođavaju. Web stranice rade se po principu mobilnog dizajna, vizuali za društvene mreže se rade u formatima za mobitel, a isto tako i video. Formati 9:16 i 1:1 su najpoželjniji formati za video sadržaj. Klasični, horizontalni format 16:9, koristi se u manjoj mjeri.

 

Vertikalni format – 9:16

Idealni za TikTok, Instagram Reels-e i Facebook video. To je onaj klasični mobilni format koji ćete dobiti ako uspravno snimati mobitelom. U tom formatu se i objavljuje na društvenim mrežama.  

Kvadratni format – 1:1

Bio je prilagodljiv za Instagram feed i Facebook postove, ali u 2025. je čak i Instragam ostavio prepoznatljivi kvadratni format i za feed postavio vertikalni format. Nema više rezanja fotki koje su uslikane mobitelom vertikalno. 

Horizontalni format – 16:9 

Najpogodniji za YouTube videozapise i podcaste. Ako snimate horizontalno, pripazite na poziciju kamere pa ćete vrlo lako moći izrezati video i prilagoditi ga vertikalnom formatu za druge platforme.

format videa za društvene mreže 

Format 9:16 zauzima mjesto kao najpoželjniji video format, slijedi 1:1, a iako je 16:9 koristi u manjoj mjeri, on i dalje ima svoje mjesto na nekim platformama i ne ide nigdje. Iz 16:9 formata je lako napraviti format 9:16, ali obrnuto teško ide. 

 

Alati i oprema za snimanje videa

Izrada videa za društvene mreže može, ali ne mora biti skupa i zahtjevna. Influenceri sponzorirani od strane raznih tvrtki s velikim budžetima imaju odgovornost prema sponzorima i pratiteljima napraviti najkvalitetniji mogući video. Ali nitko nije tako počeo. Za početak je dovoljan mobitel s pristojnom kamerom i mirna ruka. 

 

  1. Snimanje – Mobitel: Noviji mobiteli Iphone ili Android mobitela imaju kamere kakve u prošlom stoljeću nismo mogli zamisliti da svaki dan nosimo u džepu. Dakle ako imate neki kvalitetniji mobitel s dobrom kamerom, već imate s čim početi. 
  2. Zvuk/Audio: Koliko god su kamera na mobitelima dobre, toliko je zvuk loš. Zvuk je jednako važan kao slika, a često je zapostavljen. Ako vaš video sadrži zvuk vašeg glasa (a to je poželjno), preporučili bismo za investirate u neki manji mikrofon. TikTok ima cijelu listu videa s recenzijama i preporukama za mali mikrofon – Best Microphones for TikTok
  3. Osvjetljenje: Loše osvijetljen video na kojem se vidi sjena vaše ruke koja drži mobitel neće odati dojam profesionalnosti. Ovo je jedna od najlakših stvari za “savladati” jer doslovno samo morate dodati i upaliti novi izvor svjetla i i promjena je odmah vidljiva. Mali ring light koji će dobro osvijetliti manje unutarnje prostore možete kupiti već od 10-15€ u trgovinama ili naručiti online za čak i manje. 
  4. Stabilizacija: Budući da nitko nema savršeno mirnu ruku, ako želite profesionalniji dojam, još jedan trik je stabilizator. Stabilizator ili tripod je također mala jeftina investicija koja će spriječiti drhtanje kamere i dati profesionalniji dojam. 
  5. Uređivanje (video editing): Postoji puno besplatnih i plaćenih alata koji vam mogu pomoći u uređivanju videa (dodavanje prijelaza, pjesama, teksta, efekata, animacija…). Neki su profesionalniji i super za uređivanje dugih YouTube videa (npr. iMovie), a postoje i besplatni cloud based alati odlični za sheranje s kolegama (npr. Kapwing). Video možete urediti i direktno u aplikaciji. TikTok ima ugrađeno mnoštvo opcija i gotovih predložaka koji olakšavaju uređivanje. 

video oprema

Google Ads i marketing: Video kao alat za oglašavanje

U sklopu tema video za društvene mreže i kako izraditi video za društvene mreže, moramo još spomenuti i Google Ads koji je također proširio svoje mogućnosti i dodao opciju video oglašavanja. Google Ads je direktno povezan s YouTube-om i Google Display Network. YouTube, koji je dio Google Ads sustava, ima više od 2,5 milijarde aktivnih korisnika mjesečno. Zato je idealan prostor za dosezanje široke publike. 

Također, imaju odlično razvijen sustav za ciljanje specifičnih skupina korisnika koji će biti najviše zainteresirani za taj oglas. Postoje oglasi koji se mogu preskočiti, oni koji dolaze na početku ili usred videa, oni koji traju do 6 sekundi za brze poruke, ali svaki će garantirano privući pozornost na barem par sekundi. Ako ste neodlučni da li koristiti bumper ili skippable oglase, Google ima mali vodič.

 

Kako snimiti zanimljiv video za društvene mreže

Sada kada znamo kako tehnički snimiti video za društvene mreže i kada odaberete platformu za snimanje, ostaje još “samo” osmisliti zanimljiv scenarij. Koraci za izradu videa za društvene mreže bi trebali biti otprilike:

 

  1. Definiraj cilj – Postavite si pitanje što želite postići s objavom ovog videa – Informirati? Zabaviti? Stvoriti awareness o brendu? Potaknuti re(akciju)? Kada znate koji je cilj, lakše ćete znati od kud krenuti. 
  2. Osmisli osnovnu ideju – Kako ćeš ispričati svoju priču – Kroz tutorial? Kroz šaljivi skeč? Kroz grafički napravljen video? Storytime? Ovisno o tome s kim i s čim radite, odaberite opciji koju znate da ćete moći dobro napraviti, a vašim pratiteljima će biti zanimljiva/korisna.
  3. Razrada strukture – Prva scena mora biti nešto što će privući pažnju skrolaša. To se zove hook. Hook je ono što će zaintrigirati i zadržati gledatelja duže od 3 sekunde. Zatim razradite priču, prikažite problem i kako ga riješiti. Zatim dodaj poziv na akciju – JAVI SE / PODIJELI / KOMENTIRAJ / KUPI
  4. Posebni efekt – Posebni efekt se ne odnosi nužno da efekte koje ćete dodati u uređivanju videa nego na dio sadržaja koji će biti posebani drugačiji, zbog čega će vas gledatelji zapamtiti, zapratiti i podijeliti. 
  5. Napišite si sadržaj – Složite sadržaj i didaskalije za sve scene, osmislite tekst ili priču koja ide uz video i izvježbajte ju par puta. 
  6. Krenite s pokušajima – Ako snimite savršen video iz prve, svaka čast! Ako ne, ponavljajte do savršenstva. Uzmite pauzu pa idući dan pregledajte sve što je snimljeno. Svježa glava će biti bolji sudac vlastitog rada. 
  7. Zabavite se – Video koji je vama dosadan za snimati, drugima će sigurno biti još dosadniji za gledati. 

 

Ako vam ponestane ideja i inspiracije, okrenite se umjetnoj inteligenciji. Alati kao što su ChatGPT mogu pomoći u smišljanju zabavnih naslova, dijelova sadržaja ili copyja. 

O ostalim primjenama umjetne inteligencije u digitalnom marketingu pročitajte ovdje 🙂 

 

Jeste li znali?

  • Prošle godine, Statista objavljuje da su najgledaniji video oni glazbeni, koje gotovo polovica korisnika gleda na tjednoj bazi. 
  • U 2024. korisnici su prosječno provodili 28,4 sata mjesečno koristeći YouTube aplikaciju
  • Video se većinom gleda na mobitelu (preko 80% korisnika)
  • YouTube ima 2.5 milijarde korisnika, što znači da je skoro trećina svijeta na toj video i social platformi
  • Video sadržaji s voiceoverom imaju dva puta više pregleda od videa bez glasa.
  • Od 2025. TikTok je zabranjen u Americi. Uskoro ćemo vidjeti posljedice.
  • Doomscrolling je pojam nastao zbog nove navike internet korisnika, kojima se stvorila ovisnost o neprekidnom pregledavanju.

 

Ako ništa od ovog ne pomaže, slobodno nam se javite. Ekipa Virtualna Tvornice uvijek ima neku ideju za dobar video 🙂